Aktuálně
V květnu 2022 byl slavnostně vyhlášen vítěz architektonické soutěže. Stal se jím návrh z dílny Bjarke Ingels Group. V říjnu pak hlavní město Praha s BIG podepsalo smlouvu o dílo. Předmět smlouvy zahrnuje vytvoření Architektonické studie, projektové dokumentace, výkon inženýrské činnosti, autorského dozoru a veškeré související činnosti. Za 9 měsíců by měl být návrh zpracován do architektonické studie.
Vltavská filharmonie je jedním z hlavních bodů koaličního programu této Rady. Projekt má svého projektového manažera a v úzké koordinaci s územím v Bubnech se připravuje mezinárodní architektonická soutěž, jejíž výsledky bychom měli vidět ještě toto volební období.
V Praze je několik koncertních sálů, které jsou významné pro svou historickou i architektonickou hodnotu. Národní divadlo, Rudolfinum, Klementinum. Nejmladší z nich, Smetanova síň Obecního domu, byl otevřen koncem roku 1912. Více než 100 let tady nevznikl žádný kulturní prostor, který by odpovídal standardům 21. století. Vltavská filharmonie bude nejen novou architektonickou dominantou centra Prahy na břehu Vltavy, ale nabídne také dostatek možností kulturního vyžití. Chceme, aby se filharmonie dala využívat každý den non stop. Bude zde několik sálů, od největšího pro koncerty primárně vážné hudby, po 2 menší sály, a také například zkušebny nebo prostory pro kroužky pro děti.
Vltavská filharmonie je zároveň důležitý záměr Prahy a městské části Praha 7 pro rozvoj širší lokality Bubny-Zátory. Právě tam plánujeme v lokalitě aktuálně nevyužitého brownfieldu vybudovat novou městskou čtvrť. V místě vznikne bydlení až pro 25.000 obyvatel, kompletní veřejná vybavenost nebo velký centrální park, který se napojí na Stromovku. Celá čtvrť se stane spojnicí mezi Letnou a Holešovicemi, momentálně neprůchodné území nevyužitého nákladového nádraží tak zanikne a vznikne zde průchozí a průjezdný prostor nové moderní městské čtvrti.
Na záměr stavby nové pražské filharmonie byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž. Tu vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy na konci srpna 2021. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí světa, k účasti bylo předem vyzváno také pět renomovaných architektonických ateliérů. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty – ti odevzdali 19 soutěžních návrhů, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz.
Více informací o soutěži a projektu najdete na stránkách IPRu nebo Vltavské filharmonie.
Video shrnující základní informace o projektu shrnula Česká televize v září 2021 v ArtZóně. Najdete ho na tomto odkazu.
Vizualizace v galerii (v tomto pořadí):
- místo: Bjarke Ingels Group
- místo: Barozzi Veiga + Atelier M1
- místo: Bevk Perović architekti
- místo: Petr Hájek ARCHITEKTI
- místo: Snøhetta
Audiovizuální záznamy
Vltavská filharmonie: pozvánka na výstavu
Vltavská filharmonie - festival Vltavská (19. 5. 2022)
Vltavská filharmonie: názory odborníků a veřejnosti (17. 5. 2022)
Rozhovor s vítězným týmem architektonické soutěže k Vltavské filharmonii (Bjarke Ingels Group - BIG: Bjarke Ingels, Jan Magasanik) (17. 5. 2022)
Rozhovor Petra Hlaváčka s Michalem Sedláčkem o Vltavské Filharmonii (17. 5. 2022)
Slavnostní ceremoniál k vyhlášení výsledků soutěže Vltavské filharmonie (17. 5. 2022)
Urban Talks: Kdo navrhne filharmonii? III. (3. 3. 2022)
Urban Talks: Kdo navrhne filharmonii? II. (17. 2. 2022)
Urban Talks: Vltavská filharmonie (20. 1. 2022)
Vltavská filharmonie
Praha zítra: Vltavská filharmonie, kdo vybere vítěze? (12. 10. 2021)
Tisková konference: Vltavská filharmonie (8. 6. 2021)
Velké změny Prahy: Vltavská filharmonie (14. 4. 2021)
Zdroj obrázků v galerii: prezentace SE1 MHMP