Aktuálně
Projekty v Trojské kotlině jsou společně koordinovány a zároveň se finalizují majetková řešení formou výkupů a směn. Bude následovat finalizace dokumentace pro územní rozhodnutí.
Spolu s parkem Soutok a Rohanským ostrovem se jedná o největší pražské projekty na řece. Jedná se komplexní soubor projektů od Trojského mostu po Podbabu, který má za cíl zpřístupnit oblast více pro rekreaci, sport a zároveň prostředí více vrátit přírodě. Součástí projektu jsou i rozsáhlá protipovodňová opatření.
Trojská kotlina je fragmentované území s řadou správců, majitelů a různorodých zájmů. Jedno je ale spojuje, a to je spoluodpovědnost za cenné krajinné území. Jak o takové území koordinovaně pečovat, odpovídají mimo jiné i dokumenty Koncepce Císařského ostrova a Akční plán, které vznikly na půdě IPR.
Hlavní město v současnosti připravuje celý soubor projektů revitalizací pražské říční krajiny. Kromě Trojské kotliny je to Rohanský ostrov, Štvanice. Na jižní straně Prahy čeká rozvoj rekreační oblast soutoku Vltavy a Berounky. Praha se tak přiblíží Mnichovu, který je známý svou úspěšnou revitalizací řeky Isar o délce 8 km.
Z hlediska protipovodňové ochrany je Trojská kotlina jedno z nejkritičtějších míst v Praze. Proto vznikl soubor doporučujících kroků, který má za cíl zlepšení protipovodňové ochrany zoologické zahrady a zároveň citlivé začlenění opatření do nivní krajiny. Mezi další plánované intervence patří například revitalizace řeky nebo vytvoření nových přírodních a rekreačních ploch s kvalitním veřejným prostranstvím.
Trojské nábřeží
Trojským nábřežím nazýváme prostor od obnovené lávky až ke konci areálu ZOO. Nyní se jedná převážně o neudržovaný inženýrsky upravený břeh s úzkou cyklostezkou. Kromě vybudování protipovodňové ochrany pro ZOO je v plánu hned několik kroků, které podpoří biodiverzitu a které přispějí ke zlepšení prostředí pro návštěvníky. Razantní proměnu čeká zejména prostor pod Trojským zámkem. Už příští rok na jaře by mohl tento prostor doznat dočasných zlepšení před vstupem do zámecké zahrady. Objevit by se zde mohly pražské židle a stolky, umělecké instalace a přístup k řece.
Divoká Vltava — revitalizace řeky
Projekt Divoká Vltava obnovuje řeku podél Císařského ostrova. Cílem projektu je zlepšit protipovodňovou ochranu, podpořit biodiverzitu a vytvořit přírodní povodňový park – nové rekreační srdce Trojské kotliny.
Protipovodňovou ochranu zlepší plánované rozšíření koryta řeky, kde vzniknou také nové štěrkové ostrůvky. Další důležitou součástí protipovodňové ochrany bude i tzv. „bezpečnostní průleh“ napříč Císařským ostrovem, tedy parková terénní sníženina, ve kterém jsou koryta s tůněmi a brody. Tento systém regulovaně převádí vodu v povoleném množství z plavebního kanálu do hlavního koryta řeky. Průleh bude mít i významný vzdělávací potenciál - bude zde názorně ukázán přirozený vývoj morfologie koryt a nivní krajiny.
Nové zelené propojení: Troja, Císařský ostrov a Bubeneč
Urbanistická studie prověřuje různé možnosti nového pěšího a cyklistického propojení přes Vltavu z Bubenče do Troji. Součástí nového propojení je i pěší lávka, která nabídne alternativu k dopravně přetížené pravobřežní cyklostezce nebo nové vycházkové okruhy návštěvníkům Stromovky i celé Trojské kotliny. Na pravém břehu bude lávka komfortně napojena na nábřežní cyklostezku i předprostor jižního vstupu do ZOO. Vznikne tak zcela nové zelené propojení Prahy 6 s Trojou a dále do Ďáblického háje.
Nábřeží Stromovky
Nové nábřeží lépe propojí Stromovku s řekou a nabídne tak lepší podmínky pro rekreaci Pražanů. Návrh studie zklidňuje dopravu na nábřežní cestě, vytváří přístup k vodě a uvažuje o zvýšení stávajícího mostu například zdvižnou lávkou na Císařský ostrov. Na nábřeží bude také nově umístěna kavárna a hygienické zázemí, což v této části parku v současnosti chybí. Žádoucím výsledkem návrhu by mělo být rovnoměrnější využívání parků v Trojské kotlině a odlehčení hlavním částem Stromovky a Trojského nábřeží. Aktuálně probíhají jednání a v blízké době bude studie na proměnu nábřeží schválena. Po schválení studie je možné prioritně připravit dočasná opatření, která například zklidní okolní dopravu.
Národní centrum vodních sportů
V rámci Trojské kotliny se nachází i projekt nového kanálu pro kanoistiku a okolní víceúčelový sportovní areál. Ten bude ve výsledku sloužit jako národní tréninkové centrum vodních sportů s celostátním významem.
Dopracovali jsme změnu územního plánu a nyní hledáme možnost financování s městem, státem a loděnicí v Troji. Absolvovali jsme mnoho složitých jednání a jsme rádi, že je projekt na dobré cestě.
V Troji na levém břehu Vltavy podél Vodácké ulice vznikne nový sportovně rekreační areál přebudováním stávající slalomové dráhy a okolí. Vznikne zde nová slalomová dráha se zázemím a rekreačním územím pro širokou veřejnost, areál tak bude moct být plně využíván sportovci i veřejností po celý rok.
Lokalita je historicky vhodná pro pořádání vodáckých akcí, nyní ale dojde ke zkvalitnění tréninkového zázemí pro vodní slalom, rodeo, rafting, ale i pro hasiče a policii.
Těžištěm nového parku bude kanoistický kanál, vytvářející nové umělé říční rameno 12 m široké a 270 m dlouhé. Na pravém břehu pak stupňovitý svah nabídne prostor pro sezení až pro 1255 diváků. Stávající slalomová dráha zůstane nedotčená, do budoucna se ale předpokládá její úprava pro snadné splutí. Cyklotrasa ve Vodácké ulici zůstane zachována, přibydou silnice pro uživatele loděnice a zásobování. Pravý břeh vodního kanálu bude sledován novým chodníkem. V plánu je vybudování nových betonových mostů i dřevěných lávek.
Více informací naleznete na webových stránkách IPR Praha.
Koncepci Císařského ostrova si můžete prohlédnout zde.
Zdroj: IPR Praha
Zdroj: MŠMT (zpracovatel Headhand a a05)